عکس دختر عمانی و فرهنگ مردم عمان

فرهنگ مردم عمان و آشنایی با آن

زمان مطالعه: 4 دقیقه

فرهنگ مردم عمان به فرهنگ کشور ما بسیار نزدیک است.عمان یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس است که در همسایگی کشور ما قرار دارد. خونگرمی و مهمان‌نوازی مردم این کشور مانند ایران زبانزد خاص و عام است. کشور عمان از جمله کشورهایی است که مناسبات سیاسی و اقتصادی بسیاری را با کشور ما داشته‌است. حضور فارسی‌زبانان ساکن در این کشور بیانگر این موضوع است. تور عمان به شما عزیزان پیشنهاد می‌دهد که با دانستنی‎‌های سفر به عمان آشنا شوید. 

 عمان۷۷۷ در این پست قصد دارد که شما را با برخی موارد آشنا سازد، که در زمان حضور در این کشور مهم است. خوش‌خلقی یکی از مواردی است که مردم این کشور به آن بسیار اهمیت می‌دهند. اگر شما به عنوان گردشگر به عمان سفر می‌کنید به‌یاد داشته باشید که لبخند زدن و اخلاق نیکو سرلوحه مردم عمان است. اگر شما به فرهنگ مردم عمان احترام بگذارید احترامی صد چندان از سوی آنان خواهید دید.

زبان مردم عمان عربی است اما به دلیل مراوده با کشورهای مختلف و همچنین تجارت خارجی بسیاری از مردم با زبان انگلیسی نیز آشنایی دارند. از آنجایی‌که عمان یکی از کشورهایی است که از زمان‌های قدیم در مسیر تجارت بوده‌است و بسیاری از تجار در این کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند آشنایی با زبان انگلیسی مرسوم است.

تصویر سلطان قابوس نماد فرهنگ مردم عمان

پوشش و حجاب در فرهنگ مردم عمان چگونه است؟

پوشش و حجاب اصلی زنان و دختران این کشور پوشش عربی متشکل از نوعی مانتو بلند مشکی که به زبان عربی (عَبا ) گفته می‌شود. عبای عربی با نگین‌های مشکی تزیین می‌شود. شال مشکی نیز که همراه با عبا پوشیده می‌شود از نظر جنس پارچه و نگین دوزی با عبا یک‌شکل است. در آداب و رسوم مردم عمان جهت مراسم شادی و اعیاد عباهای مختلفی نیز در بازار موجود است که با نگین‌های کریستال رنگی دوخته می‌شود. زنان و دختران عمان از حجاب کاملی برخوردار هستند. برخی نیز بنا به پیروی از رسوم خود روبنده‌های مشکی جهت حضور در بازار استفاده می‌کنند. مردان کشور عمان نیز لباس محلی که شبیه به عبای بلند است استفاده می‌کنند که به آن دیشداشا یا کندوره گفته می‌شود. این لباس با کلاه سفید محلی این کشور هماهنگی خاصی دارد. رنگ سفید این نوع لباس بسیار مرسوم است اما با توجه به تنوع و سلیقه مردم رنگ‌های مشکی، یاسی، کرم و قهوه‌ای نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر اساس قانون کشور عمان پوشش گردشگران آزاد است و اجبار به پوشش اسلامی وجود ندارد.

مراسم سنتی مردان عمانی به عنوان فرهنگ مردم عمان

مهمان‌نوازی مردم عمان برگرفته از سنن پیشینیان

در فرهنگ مردم عمان مهمان‌نوازی یکی از شاخص‌های اصلی این کشور به‌حساب می‌آید. مردم این کشور بسیار خونگرم هستند. در فرهنگ مردم عمان احترام به مهمان از اهمیت بالایی برخوردار است. مردم عمان جهت احترام به مهمان در بدو ورود برای آنان عود می‌سوزانند و فضا را معطر می‌سازند.

نمادهای کشور عمان چیست؟

یکی از برجسته‌ترین نمادهای این کشور خنجر و غلاف آن است که نماد شجاعت و غیرت و غرور مردان می‌باشد و این کشور را به جهانیان معرفی می‌نماید. پرچم سه رنگ این کشور نیز از نمادهای برجسته آن به‌شمار می‌رود که نماد صلح و دوستی است. ظرف کندرسوز نیز یکی دیگر از نمادهای کشور عمان به‌شمار می‌رود. این نماد که با عنوان مجسمه کندرسوز در بین گردشگران شناخته‌شده است در تمامی خانه‌های مردم عمان وجود دارد و از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

کندر و مجسمه کندرسوز نماد فرهنگ مردم عمان

قوانین و بایدها در فرهنگ مردم عمان

احترام به مسجد و آیین مذهبی در این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. بی احترامی به اذان و مساجد در بین مردم کشور عمان گناهی نابخشودنی است. رعایت قوانین در بازدید از مساجد بسیار مهم است. با توجه به اینکه دین و مذهب مردم عمان مسلمان و اهل تسنن هستند مساجد در این کشور دارای اهمیت خاصی است.  بی‌توجهی به فرهنگ مردم عمان و به سخره گرفتن سنن مردم در این کشور جایی ندارد. اهمیت به پاکیزگی در این کشور بسیار مهم است. اگر گردشگران بهداشت فردی و جمعی را رعایت نکنند از سوی مردم کشور عمان طرد می‌شوند. پوشیدن لباس مناسب در این کشور دارای اهمیت خاصی است. پوشش نامناسب مردان و زنان گردشگر از سوی مردم پذیرفتنی نیست و کسبه با کسی که پوشش مناسبی نداشته باشد معامله نمی‌کنند. یکی از مهم‌ترین موارد در فرهنگ مردم عمان این است که اگر کسی شما را به مهمانی دعوت کرد حتماً بپذیرید زیرا نپذیرفتن ضیافت مهمانی نوعی بی‌احترامی به مردم کشور عمان به‌حساب می‌آید و درآداب و معاشرت مردم عمان دارای جایگاه خاصی است. احترام به زنان و دختران عمان در این کشور دارای جایگاه ویژه‌ای است. گردشگران در صورت جسارت به خانم‌ها مجازات می‌شوند.

مجسمه سلطان قابوس نماد فرهنگ مردم عمان

[yasr_visitor_votes size=”large”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *