نمایشگاه اکسپو دبی

نمایشگاه اکسپو دبی2020

زمان مطالعه: 7 دقیقه

هر پنج سال یک‌بار نمایشگاه بزرگ جهانی به نام اکسپو (EXPO) در یک کشور برپا می‌گردد. این رویداد به عنوان یک رویداد جهانی از نظر تعداد کشورها؛ مدت زمان برگزاری؛ شرکت کنندگان و افراد مشغول در این نمایشگاه می‌باشد. نمایشگاه اکسپو یکی از مهمترین و بزرگترین رویداد بین المللی محسوب می‌گردد. امسال نمایشگاه اکسپو دبی به دلیل همه گیری بیماری کرونا با یک‌سال تاخیر برگزار می‌شود.

پس از یک‌سال تاخیر به دلیل بیماری همه‌گیر گرونا؛ بالاخره انتظارها به پایان رسید. در تاریخ ۳۰ سپتامبر بعد از ظهر پنج شنبه اولین نمایشگاه جهانی در خاورمیانه با حضور ۱۹۵ کشور افتتاح شد. اخبار اکسپو در این‌باره می‌گوید: نمایشگاه اکسپو دبی با حضور معاون رئیس دولت امارات شیخ محمد بن آل مکتوم؛ ولیعهد ابوظبی شیخ محمد بن آل زاید نهیان و جانشین فرمانده کل نیروهای مسلح امارات افتتاح شد.

نمایی از لوگوی اکسپو دبی 2020تاریخچه نمایشگاه اکسپو  

در سال ۱۸۵۱ کاخ کریستال میزبان اولین نمایشگاه رسمی اکسپو بود. رونمایی از صد هزار اختراع ناشی از انقلاب صنعتی در این نمایشگاه به طور گسترده‌ای صورت گرفت. به دستور امیر کبیر کشور ایران نیز در آن نمایشگاه حضور داشت. از ابتدای تاریخچه نمایشگاه اکسپو؛ ایران حضور فعالی داشته است. حضور ایران در اکسپوهای دیگری همچون اکسپوی پاریس؛ وین؛ مونترال و …. قابل توجه می‌باشد.

دبی میزبان نمایشگاه اکسپو 2020
محل برگزاری نمایشگاه اکسپو دبی2020

موضوع و هدف از برگزاری نمایشگاه اکسپو

نمایشگاه اکسپو با هدف تلفیق تاریخ؛ فرهنگ و آموزش در جهان برگزار می‌گردد. حضور کشورهای مختلف از سراسر دنیا در نمایشگاه اکسپو جهت رشد و مطرح شدن ایده‌های خلاقانه می‌باشد. همه آثار و اختراعات جدید کشورها و ملل‌های مختلف در معرض دید همگان قرار می‌گیرد. طرح یک موضوع واحد و مشترک سبب به اشتراک گذاشتن تجربه‌های آموزنده و تقویت روابط بین الملل می‌گردد.

 در نمایشگاه اکسپو دبی،غرفه ایران با متراژ بیش از دو هزار متر مربع از ۹ بخش تشکیل شده است.بخش نخست به عنوان ورودی و محل اخذ ویزای مجازی ایران و ارائه اطلاعات در نظر گرفته شده است.بخش گردشگری پاویون ایران در اکسپو 2020 با ۵۷ متر مربع در اولین بلوک و محل ورود به سایر قسمت‌ها قرار گرفته است و بازدیدکنندگان برای مشاهده سایر بخش‌ها ابتدا می‌بایست از بخش گردشگری عبور نمایند.

با توجه به تم اصلی و موضوع EXPO DUBAI 2020 آن‌چه حائز اهمیت است برپایی نمایشگاه اکسپو دبی با موضوع ارتباط ذهن‌ها؛ خلق آینده جهت ظهور برندهای تازه و کشف ایده‌های جدید می‌باشد. برپایی نمایشگاه اکسپو در دبی سبب شهرت جهانی هر چه بیشتر دبی در سطح بین المللی و محبوبیت آن می‌شود. کشورهای زیادی مشتاق حضور در این نمایشگاه هستند.

این مقاله را بخوانید:مهاجرت عمان؛ روش‌های اقامت و مهاجرت به عمان

آن‌چه از برپایی نمایشگاه‌های اکسپو جالب توجه می‌باشد این است که معرفی تعداد زیادی از اختراعات و سازه‌های معروفی که به دست انسان‌ها ساخته شده است؛ اولین بار در این نمایشگاه‌ها صورت گرفته است. به طور مثال تلویزیون؛ اولین ماشین تایپ؛ برج ایفل و …. برای اولین بار در نمایشگاه‌های اکسپو به کشورهای مختلف دنیا معرفی شده است. موضوع و هدف از برگزاری نمایشگاه برای کشورهای زیادی حائز اهمیت است.

Dubai Expo 2020
نمایشکاه EXPO DUBAI 2020

محل نمایشگاه اکسپو دبی

منطقه دبی جنوبی نزدیک فرودگاه بین المللی « آل مکتوم » محل نمایشگاه اکسپو دبی می‌باشد. مساحتی که برای برگزاری این نمایشگاه در نظر گرفته شده است به وسعت 8/4 کیلومتر مربع می‌باشد. نمایشگاه اکسپو با حضور 192 کشور جهان؛ بیش از 200 غرفه به مدت شش ماه برپا می‌باشد. پیش بینی شده است 25 میلیون نفر از این نمایشگاه دیدن می‌کنند.

نرخ ورودی نمایشگاه اکسپو دبی

هزینه تهیه و خرید بلیط با توجه به مدت زمانی که افراد قصد بازدید از نمایشگاه اکسپو دارند؛ متفاوت می‌باشد. هزینه بلیط برای افراد بالای ۱۸ سال به مدت یک روز ۹۵ درهم است. برای بازدید مدت نامحدود به مدت شش ماه مبلغ ۴۹۵ درهم نرخ ورودی نمایشگاه می‌باشد. برای بازدید چند روزه در مدت یکماه بلیط به مبلغ ۱۹۵ درهم می‌باشد.

نمایی زیبا از محل برگزاری اکسپو دبی 2021
Dubai Expo 2020

قیمت کارت ورودی به نرخ ریال برای مدت یک روز مبلغ ۷۱۴۰۰۰۰ می‌باشد. افرادی که قصد بازدید سی روزه از نمایشگاه اکسپو دبی را دارند باید مبلغ ۱۴۶۴۰۰۰۰ ریال بپردازند. لازم به ذکر است تاریخ شروع این نمایشگاه ۹مهر ۱۴۰۰ ( یکم اکتبر ۲۰۲۱ ) و تاریخ پایان آن یازده فروردین ۱۴۰۱ ( سی و یکم مارچ ۲۰۲۲ ) می‌باشد.

قیمت تور نمایشگاه اکسپو دبی

عوامل مختلفی مانند ترانسفر فرودگاهی؛ بیمه مسافرتی؛ سرویس به مراکز خرید و دیگر خدمات تور؛ تاثیر مستقیمی بر قیمت تور نمایشگاه اکسپو دبی دارند. معمولا ویزای تور به مدت چهارده روز می‌باشد. اما آن‌چه می‌تواند بر افزایش قیمت تور اکسپو تاثیر گذار باشد؛ اقامت در هتل‌های درجه یک و استفاده از خدمات این هتل‌ها می‌باشد.

پاسپورت اکسپو دبی

این پاسپورت مانند یک پاسپورت رسمی و دارای پنجاه صفحه می‌باشد. تصاویری از سه غرفه موضوعی ( پایداری؛ فرصت؛ حرکت )؛ جاذبه‌های دیدنی دبی و پلازای الوصل در این پاسپورت دیده می‌شود. پاسپورت اکسپو دبی دارای رنگ زرد و ویژگی‌های امنیتی همچون واترمارک‌های مخفی؛ شماره سریال؛ ثبت جزئیات می‌باشد. قسمتی از پاسپورت جهت الصاق عکس مسافر در نظر گرفته شده است.  

این پاسپورت دارای صفحه‌ای درباره تاریخ تاسیس امارات و مهر طلایی می‌باشد. قیمت این پاسپورت صد و بیست درهم می‌باشد. همه مسافرین می‌توانند با خرید پاسپورت اکسپو دبی از دویست غرفه نمایشگاه 2020 دیدن کنند. بعد از بازدید هر غرفه؛ مهر همان غرفه در پاسپورت ثبت می‌شود. اولین بار سال 1967 پاسپورتاکسپو در نمایشگاه مونترال کانادا صادر شد.

پاسپورت نمایشگاه اکسپو دبی
پاسپورت نمایشگاه اکسپو دبی

غرفه(پاویون)ایران در نمایشگاه اکسپو دبی

زمین غرفه ایران در نمایشگاه اکسپو دبی طی مراسمی در بهمن ماه ۱۳۹۸ تحویل ایران گردید.کار ساخت و ساز این غرفه طی مناقصه‌ایی به شرکت Zenith Smart Contracting LLC واگذار گردید.طراحی غرفه(پاویون)ایران در نمایشگاه اکسپو دبی که به عمارت شهرزاد معروف است در میان ۸ طرح برتر معماری غرفه‌ها  قرار گرفته است.این غرفه در منطقه تحرک رو به روی سالن همایش های بین المللی اکسپوی دبی و در مجاورت غرفه های فرانسه، مکزیک و پرو قرار دارد.

در میان قسمت‌های مختلف غرفه ایران در اکسپو دبی مکانی جهت اجرای موسیقی،فیلم و نمایش وجود دارد که در اجرای آن‌ها استان‌ها و بخش‌های خصوصی و هتل‌هانقش موثری دارند.

غرفه نمایشگاه ایران با روایتی از شهرزاد قصه‌گو فعالیت خود را آغاز کرده است.  راه‌اندازی غرفه ایران تقریبا ۹ میلیون دلار هزینه دربر داشته است.. آداب و رسوم مردم ایران؛ فرهنگ ایران بر پایه‌های تمدن و سنت‌های باستانی؛ زوایایی از توسعه اجتماعی و اقتصادی در این غرفه به نمایش در آمده است.

نمایی از پاویون(سایت) ایران در نمایشگاه اکسپو 2020 دبی
پاویون ایران در نمایشگاه اکسپو 2020 دبی

در این غرفه اختصاص دوازده سالن به صنعت گردشگری؛ فرش دستباف؛ خانه معدن؛ بخش تجاری؛ های‌تک؛ تماشاخانه؛ رستوران ایرانی کاملا منطبق با فضای ایرانی؛ نوشیدنی‌های سنتی ایران و … نظر گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است. آن‌چه در ورودی سایت اکسپو دبی حائز اهمیت می‌باشد؛ همسایگی غرفه‌های شیلی و فرانسه در کنار غرفه ایران می‌باشد. همین امر سبب جذب بازدیدکنندگان زیادی به غرفه ایران شده است.  

غرفه عمان در نمایشگاه اکسپو دبی

یکی از مهم‌ترین و مشهورترین گنجینه‌های طبیعی عمان « کندر » می‌باشد.  پاویون عمان با الهام از میراث عمانی و ارتباط تاریخی با این میراث کهن؛ در نمایشگاه اکسپو 2020 دبی غرفه خود را با درخت کندر ساخته است. طرح این غرفه از اشکالی هندسی؛ بسیار زیبا و جذاب می‌باشد. در این غرفه انواع محصولات عمانی به نمایش گذاشته‌ شده است.

سازه‌های اکسپو دبی

برای اطلاع از برپایی این نمایشگاه بی‌نظیر و اخبار اکسپو دبی وبسایت عمان۷۷۷ را دنبال کنید. این وبسایت شما را در جریان لحظه به لحظه برگزاری این نمایشگاه قرار می‌دهد.

نمایشگاه اکسپو دبی ۲۰۲۱ و مدیریت رفت و آمد نمایشگاه

با نزدیک‌تر شدن به افتتاح نمایشگاه بزرگ اکسپو 2021 دبی؛ مدیریت رفت و آمد به نمایشگاه اکسپو جهت راحتی حال بازدید کنندگان تدابیر زیادی اندیشیده است. اخبار اکسپو دبی در این باره می‌گوید: برای این‌که حمل و نقل عمومی به نمایشگاه اکسپو دبی 2021 به راحتی صورت گیرد؛ پنج زیرساخت جاده‌ای مهم و شبکه حمل و نقل عمومی راه‌اندازی و ایجاد شده است.

افتتاح غرفه ایران در تاریخ دهم مهرماه روز شنبه با حضور معاون گردشگری ایران و وزیر گردشگری امارات همراه با پیام مجازی وزیر صنعت؛ معدن و تجارت ایران صورت گرفت. غرفه ایران در نمایشگاه اکسپو 2020 دبی با عنوان « عمارت شهرزاد » رسما فعالیت خود را آغاز کرد. شعار نمایشگاه اکسپو « پیوند ذهن‌ها؛ خلق آینده » می‌باشد. فضای کلی غرفه ایران برگرفته از قصه‌های هزار و یک شب می‌باشد.

اداره راه و ترابری دبی جهت رفت و آمد آسان و سریع بازدیدکنندگان از مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین روش‌های حمل و نقل بهره گرفته است که هزینه آن حدود پانزده میلیارد درهم شده است. آغاز به کار پروژه‌های زیر ساخت حمل و نقل جاده‌ای و عمومی دقیقا از تاریخ نهم مهر همزمان با افتتاح نمایشگاه اکسپو 2020 دبی می‌باشد و به مدت شش ماه همچنان ادامه دارد.

جهت حمل و نقل آسان بازدیدکنندگان تعداد پنجاه قطار با فضای بسیار شیک به مترو اضافه شده است. استقرار دویست اتوبوس عمومی؛ پانزده هزار لیموزین و تاکسی؛ راه‌اندازی هجده ایستگاه اتوبوس در نقاط مهم دبی و ساخت۹ پل هوایی جدید از دیگر اقدامات مهم و بی‌نظیر دبی جهت راحتی بازدیدکنندگان نمایشگاه اکسپو 2020 دبی در نظر گرفته شده است.

نمای نمایشگاه از بالای مجموعه

 ساخت جاده‌هایی به سمت نمایشگاه اکسپو که مجموعا به طول صد و سی و هشت متر است از دیگر اقدامات حمل و نقل می‌باشد. ایجاد و راه‌اندازی صد و سی هزار فضای پارک رایگان؛ تکمیل مسیر نمایشگاه 2020  expo دبی با ایجاد هفت ایستگاه جدید و پانزده کیلومتر مترو به سمت نمایشگاه از فعالیت ستاد برگزاری نمایشگاه می‌باشد. استفاده از هوش مصنوعی و فناوری‌های هوشمند برای همه گردشگران و بازدیدکنندگان مهیا می‌باشد.

با وجود تمامی این امکانات شما برای رفتن و مشاهده نمایشگاه expo دبی ۲۰۲۰ به مشکل برخورد نمی‌کنید. برای اطلاع از جدیدترین اخبار اکسپو دبی وبسایت عمان۷۷۷ را دنبال کنید. ما شما را در جریان تمامی اخبارهای به‌روز این نمایشگاه بی‌نظیر قرار می‌دهیم.

قیمت بلیط ورودی به نمایشگاه اکسپو دبی چقدر است؟

قیمت بلیط ورود یک روزه در حدود 750000 تومان است.

آیا ایران هم در نمایشگاه اکسپو دبی حضور دارد؟

بله مشخصات غرفه(پاویون)ایران در مقاله ذکر شده است.

 

8 دیدگاه در مورد “نمایشگاه اکسپو دبی2020

 1. hami
  آذر ۲۵, ۱۴۰۰
  پاسخ

  سلام
  برای شرکت در اکسپو دبی چه شرایطی لازم است

 2. stareh
  آذر ۲۵, ۱۴۰۰
  پاسخ

  شرایط گرفتن غرفه در اکسپو دبی چگونه است

 3. محمد
  شهریور ۲۰, ۱۴۰۰
  پاسخ

  تاریخ شروع نمایشگاه اکسپو دبی کی هست؟

  • شهریور ۲۰, ۱۴۰۰

   اکسپو 2020 دبی از تاریخ ۹ مهر شروع خواهد شد.

 4. صفاکرم
  شهریور ۱۶, ۱۴۰۰
  پاسخ

  تور نمایشگاه اکسپو دبی هم برگزار میکنید؟

  • شهریور ۱۷, ۱۴۰۰

   در حال حاضر مجری تور اکسپو دبی نیستیم.

 5. سهیل عباسی
  شهریور ۱۶, ۱۴۰۰
  پاسخ

  سلام
  بلیط ورودی نمایشگاه اکسپوی دبی برای بک بار ورود چقدره؟

  • شهریور ۱۷, ۱۴۰۰

   در حدود ۷۵۰۰۰۰ هزار تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *