تصویر دختری در جشن هولی

هولی، جشن رنگ‌ها در هند

زمان مطالعه: 3 دقیقه

یکی از جشن ‌های هندی و سنتی مردم هند به جشن هولی(HOLI) یا جشن رنگ‌ها معروف می‌باشد. بر اساس تقویم هند این جشن در شروع فصل بهار برگزار می‌گردد. این مراسم به جشن رنگ‌ها شناخته شده است. هولی یکی از محبوب‌ترین جشن‌های مردم هندوستان می‌باشد. این جشن باشکوه که با شادی زیاد مردم هندوستان همراه است؛ به مدت دو روز برگزار می‌شود. جشن هولی به زبان انگلیسی Holi festival یا happy holi می‌باشد.

تاریخ جشن هولی 2023

هر سال تاریخ این جشن در ماه مارس می‌باشد. تاریخ جشن هولی(HOLI) 2023؛ هجدهم مارس(۲۷ اسفند ۱۴۰۱) است. گردشگران زیادی برای برپایی این جشن باشکوه خود را به هند می‌رسانند. گردشگران به نشانه ابراز محبت و دوستی در این جشن شرکت می‌کنند. مردم هند چند روز قبل از شروع جشن؛ اقدام به خرید و آماده کردن رنگ‌های طبیعی می‌کنند. معمولا تهیه رنگ‌های طبیعی با میوه‌ها و گل‌ها صورت می‌گیرد.

شرکت مردم هند در مراسم هولی
جشن هولی در هند

همه افراد پودرهای رنگی را بر روی یکدیگر می‌پاشند. برخی دیگر به وسیله آب‌پاش اقدام به رنگ‌پاشی می‌کنند. رنگ‌پاشی مردم نشانه خوشحالی از پیروزی نیکی‌ها بر بدی‌ها می‌باشد. هدف از برگزاری این جشن؛ از بین بردن شکاف‌ها و شیرین شدن رابطه‌ها می‌باشد. پایکوبی؛ خوردن غذاهای خوشمزه و نوشیدنی‌ها؛ رنگ‌پاشی و …. تا دو روز ادامه دارد. برخی از مناطق هند پنج روز به جشن و پایکوبی می‌پردازند.

این مقاله را بخوانید:مهاجرت عمان؛ روش‌های اقامت و مهاجرت به عمان

فستیوال هولی

هر سال فستیوال هولی در آخر ماه فوریه و شروع ماه مارس می‌باشد. این فستیوال یکی از جشن‌های بزرگ مردم هندوستان است. فستیوال؛ فرا رسیدن فصل بهار و زنده شدن طبیعت را اعلام می‌کند. جشن بهاره؛ جشن رنگ؛ جشن هولی نام‌های دیگر این فستیوال می‌باشد. افسانه‌ها و داستان‌های زیادی درباره holi جشن  وجود دارد. افسانه‌ها خبر از دلدادگی عشاق در هند دارد.  

رنگی کردن دستها در فستیوال هولی
Holi Festival

در این روزها مردم با یکدیگر بسیار مهربان هستند و کدورت‌ها را فراموش می‌کنند. آن‌ها غذاهای مخصوص را برای روزهای جشن آماده می‌کنند. برخی از پودر رنگ‌هایی که برای این روز آماده می‌شود از شکوفه گل‌ها می‌باشد. مردم هند عقیده دارند پودرهای رنگی از خواص درمانی زیادی برخوردار هستند و طبیعی بودن این پودرها مانع از بروز بیماری می‌شود.

افسانه جشن رنگ‌ها

درباره این فستیوال افسانه‌های زیادی وجود دارد. اما مهمترین آن آتش زدن شیطانی به نام هولیکا است. به این معنی که خوبی بر بدی پیروز شده است. روز اول جشن مردم شهر؛ آتش بزرگی بر پا می‌کنند و هولیکا را در آن می‌سوزانند. مردم ساعت‌ها دور آتش به پایکوبی و شادی می‌پردازند. روز دوم به رنگ‌والیه معروف است. با طلوع خورشید رنگ‌پاشی شروع می‌شود و همه بر روی یکدیگر رنگ می‌پاشند.

حضور مسافرین خارجی در جشن هولی

قصه رنگ‌پاشی ماجرای عاشقانه کریشنا و رودکا نیز می‌باشد. زمانی‌‎ کریشنا عاشق رودکا می‌شود. اما رنگ صورت کریشنا آبی بوده است. کریشنا برای این‌که رنگ پوست خود را به رنگ پوست رودکا درآورد و به معشوق خود برسد؛ به پیشنهادش مادرش رنگ پوست خود را تغییر می‌دهد. هر سال با برپایی این جشن عشاق زیادی که شرایطی مانند کریشنا و رودکا دارند بر روی یکدیگر رنگ می‌پاشند.

شرکت در فستیوال رنگ‌ها

اگر قصد شرکت در فستیوال هولی دارید؛ بهتر است قبل از حضور در فستیوال صورت و بدن خود را کاملا چرب کنید. تا بعد از جشن بتوانید راحت‌تر رنگ‌ها را تمیز کنید. برای شرکت در این جشن لباس‌های گران نپوشید. چون بعد از پایان مراسم شما نمی‌توانید از آن لباس استفاده کنید. در این جشن هرگز از جواهرات استفاده نکنید. دوربین یا گوشی ضد آب با خود داشته باشید.

شما با مراجعه به وبسایت عمان۷۷۷ می‌توانید درباره تور عمان و دیگر نقاط جهان اطلاعات کافی به دست آورید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *