مراحل اخذ و تمدید پاسپورت ایرانی

صدور و تمدید پاسپورت فوری

زمان مطالعه: 7 دقیقه

همه افراد برای ورود به یک کشور دیگر نیاز به پاسپورت دارند. اگر شما قصد مهاجرت؛ سفر کاری؛ سفر تفریحی به هر نقطه از دنیا را دارید؛ اخذ پاسپورت برایتان ضروری می‌باشد. اگر علاقمند هستید درباره شرایط گرفتن و تمدید پاسپورت؛ صدور پاسپورت ؛ مدت زمان گرفتن پاسپورت و ….. اطلاعاتی داشته باشید؛ راهنمای اخذ پاسپورت ‌از وبسایت عمان۷۷۷ را پیگیری کنید.

اگر برای صدور گذرنامه همه مدارک خود را کامل و دقیق به دفاتر پلیس +10 تحویل دهید؛ مدت زمان گرفتن گذرنامه بیشتر از دو هفته نخواهد بود. بهتر است مشمولان فارغ التحصیلی که قصد خروج از کشور را دارند؛ یک ماه قبل از عزیمت؛ جهت گرفتن گذرنامه اقدام کنند. برای راحت‌تر انجام گرفتن امور مربوط به اخذ گذرنامه؛ صدور و تمدید پاسپورت اینترنتی نیز در دستور کار قرار گفته است.

مدارک لازم برای پاسپورت۱۴۰۰

۱-  شخص متقاضی پاسپورت باید حضور داشته باشد.

۲-  گرفتن شناسه گذرنامه و تهیه فرم از دفاتر پلیس +10

 ۳- پرداخت تمامی هزینه‌های اخذ گذرنامه توسط دستگاه pos ( کارتخوان ) در دفاتر پلیس +10

مدارک مشترک جهت اخذ پاسپورت بانوان و آقایان

۱-   اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه؛ تاییدیه ثبت احوال برای تمام متقاضیان صدور گذرنامه

۲-   در صورت معتبر بودن ارائه اصل آخرین گذرنامه

۳-  یک قطعه عکس 4*6 رنگی؛ تمام‌رخ؛ زمینه سفید؛ جدید.

عکس پاسپورت

گرفتن عکس پاسپورت دارای شرایط خاصی می‌باشد. بنابراین هر عکسی جهت اخذ گذرنامه مورد تایید نمی‌باشد. اندازه عکس باید 4 * 6 ؛ زمینه کاملا سفید و تمام‌رخ باشد. از تاریخ گرفتن عکس نباید بیشتر از شش ماه گذشته باشد. دختران بالای شش سال باید حجاب کامل داشته باشند. عکس بانوان با مقنعه ساده یا روسری به رنگ تیره؛  بدون زیورآلات و آرایش مورد تایید می‌باشد.

تمدید و گرفتن گذرنامه

استفاده از عینک؛ کلاه؛ کراوات؛ آرایش محاسن و مو؛ استفاده از زیورآلات برای آقایان ممنوع است. چون زمینه عکس جهت اخذ گذرنامه به رنگ سفید است؛ پوشیدن پیراهن سفید برای آقایان مورد تایید نمی‌باشد. لازم است رنگ پیراهن متفاوت از رنگ زمینه عکس باشد. بنابراین شرایط خانم ها برای عکس گذرنامه با شرایط آقایان تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد. 

تصویر بیومتریک پاسپورت

تجهیزات تمام دفاتر پلیس +10 جهت عکس‌برداری بیومتریک گذرنامه از اثر انگشت و چهره افراد مطابق با استانداردهای نیروی انتظامی بسیار حائز اهمیت می‌باشد. تحقیقات نشان می‌دهد مدت انقضاء تصویر بیومتریک که در دفاتر پلیس +10 جهت اخذ گذرنامه آماده می‌شود؛ سه سال است. پس از سه سال در صورت مراجعه لازم است عکس جدید آماده کنید.

نمونه ایی از تصویر بیومتریک
تصویربیومتریک

هزینه پاسپورت

هنگام ورود به یک کشور دیگر درخواست گذرنامه توسط ماموران مربوطه یک درخواست کاملا قانونی می‌باشد. اگر تاریخ پاسپورت شما منقضی شده است؛ باید برای تمدید آن اقدام کنید. قیمت گرفتن پاسپورت در ایران هر سال متغیر می‌باشد. هزینه صدور گذرنامه صد و بیست و پنج هزار تومان؛ هزینه عوارض شهرداری شش هزار و دویست و پنجاه تومان و  هزینه خدمات گذرنامه حدود هفت هزار و سیصد تومان است.

لازم به ذکر است هزینه احراز هویت و عکس جهت گذرنامه که در دفاتر گرفته می‌شود به صورت جداگانه به مبلغ چهل و سه هزار تومان محاسبه می‌گردد. اگر شما جهت صدور و تمدید گذرنامه اقدام کردید؛ هرگز هزینه آن را طریق عابر بانک؛ فیش واریزی بانک و یا از طریق اینترنت پرداخت نکنید. پرداخت هزینه این امور تنها به وسیله دستگاه کارتخوان پلیس +10 صورت می‌گیرد.

شرایط گرفتن و تمدید پاسپورت برای زنان متاهل

۱-  اجازه محضری و کتبی از همسر برای بانوان ضروری می‌باشد. ( زنان متاهل تا سن چهل سالگی برای خروج از کشور باید اجازه نامه محضری و کتبی از همسر خود داشته باشند. )

 ۲- بانوانی که همسر خارجی دارند و در ایران نیز زندگی نمی‌کنند؛ نیازی به اجازه نامه ندارند.

شرایط گرفتن و تمدید گذرنامه برای بانوان

شرایط گرفتن و تمدید پاسپورت برای بانوان سخت و پیچیده نیست. برای خروج بانوان از کشور اجازه شوهر کاملا ضروری می‌باشد. فرقی نمی‌کند زنان متاهل کمتر از ۱۸ سال یا بیشتر از ۱۸ سال دارند. به هر حال برای اخذ گذرنامه و حتی تمدید آن نیاز به اجازه شوهر دارند.

طرح روی جلد پاسپورت ایرانی

شرایط گرفتن و تمدید پاسپورت برای زنان

ممکن است برخی زنان از همسر خود جدا شده باشند. این افراد باید به جز مدارک اصلی خود که همه افراد برای اخذ گذرنامه به دفاتر پلیس +10 تحویل می‌دهند؛ مدارک دیگری نیز با خود داشته باشند. زنانی که همسر خود را از دست داده‌اند؛ برای اخذ گذرنامه یا تمدید آن باید مدارک دیگری تحویل دهند.

۱-   اصل شناسنامه باطل شده یا اصل گواهی فوت برای بانوانی که همسر آن‌ها فوت شده است؛ لازم است.

۲-  اصل طلاق نامه برای بانوانی که از همسر خود جدا شده‌اند؛ ضروری است.

شرایط گرفتن و تمدید پاسپورت برای دختران مجرد

دختران مجردی که سن آن‌ها از هجده سال بیشتر است برای خروج از کشور نیازی به اجازه ولی و قیم خود ندارند. آن‌ها با آماده کردن مدارکی همچون شناسنامه؛ کارت ملی؛ عکس و پرداخت قیمت پاسپورت می‌توانند با دریافت گذرنامه از کشور خارج شوند. جهت تمدید گذرنامه نیز مانند سایرین می‌توانند به دفاتر پلیس +10 مراجعه و درخواست تمدید گذرنامه کنند.

شرایط گرفتن و تمدید پاسپورت برای افراد زیر ۱۸ سال

چنان‌چه افراد زیر ۱۸ سال قصد داشته باشند برای گرفتن گذرنامه مستقل اقدام کنند؛ نیاز به رضایت ولی و یا قیم خود دارند. شرایط گرفتن و تمدید گذرنامه برای افراد زیر ۱۸ سال چه دختر و چه پسر با یکدیگر  تفاوتی ندارد. افراد بالای پانزده سال نیز حتما باید دارای شناسنامه عکس‌دار باشند تا بتوانند جهت دریافت گذرنامه اقدام کنند.

شرایط گرفتن و تمدید گذرنامه برای کودکان

کودکان زیر شش سال باید حتما در دفاتر پلیس +10 حاضر شوند. یک قطعه عکس رنگی 4*6 زمینه سفید از شرایط گرفتن و تمدید پاسپورت برای کودکان می‌باشد. دختران بالای پنج سال باید از حجاب کامل برخوردار باشند.

پاسپورت ایرانی در دست

شرایط گرفتن و تمدید پاسپورت برای مشمولین

شرایط گرفتن و تمدید گذرنامه برای مشمولین خدمت وظیفه عمومی؛ نسبت به افرادی که داری کارت پایان خدمت هستند؛ کمی متفاوت می‌باشد. تمام مردانی که به سن قانونی ۱۸ سال رسیده‌اند؛ به عنوان مشمول خدمت وظیفه محسوب می‌شوند. در واقع شرایط گرفتن و تمدید پاسپورت برای مشمولین نیز دارای قانون خاص خود می‌باشد.

۱-  مشمولانی که قصد گرفتن و تمدید گذرنامه دارند؛ باید فاقد غیبت باشند.

۲- وضعیت تحصیلی مشخص و معافیت تحصیلی از دیگر شرایط گرفتن گذرنامه مشمولین است.

۳-  مشمولانی که فارغ‌التحصیل شده‌اند؛ مشمولان انصراف از تحصیل؛ مشمولانی که ترک تحصیل منجر به اخراج داشته‌اند و در مدت معرفی یک‌ساله به سر می‌برند؛ برای خروج از کشور و بازگشت به موقع باید اقدام به سپردن وثیقه کنند.

شرایط گرفتن و تمدید گذرنامه برای فارغ التحصیلان

شرایط گرفتن و تمدید پاسپورت برای فارغ التحصیلان مشمول دارای چند مرحله می‌باشد تا بتوانند از کشور خارج شوند.

1-   فردی که فارغ التحصیل شده است ابتدا باید تمام کارهای فارغ التحصیلی از جمله تسویه حساب خود را انجام دهد تا بتواند از دانشگاه محل تحصیل معرفی نامه جهت نظام وظیفه دریافت کند.

2-   مدارک لازم همچون شناسنامه؛ کارت ملی؛ عکس و …. همراه با معرفی نامه دانشگاه به نظام وظیفه تحویل دهد.

3-   بعد از این دو مرحله « برگ سبز » که در آن تاریخ اعزام به خدمت در آن ذکر شده است؛ به مشمول ارائه می‌گردد. همراه با تاریخ اعزام کد سخا نیز به مشمول داده می‌شود.

4-   شما با نام کاربری و پسورد که معمولا نام کاربری کد ملی و پسورد شماره کد سخا است وارد سایت پلیس +10 می‌شوید.

5-   بعد از وارد کردن مشخصات لازم؛ درخواست مجوز خروج از کشور که شامل نوع سفر؛ مدت زمان سفر؛ کشور مقصد؛ سفر زمینی یا هوایی را مشخص کنید.

6-   در این مرحله تاییدیه تحصیلی شما جهت خروج از کشور به صورت الکترونیکی به پلیس +10 ارسال شده است.

7-   پرداخت وثیقه جهت خروج از کشور و بازگشت به موقع شما در این مرحله می‌باشد. ( پرداخت وثیقه به صورت نقدی نمی‌باشد. این پرداخت از طریق درگاه پرداخت الکترونیکی صورت می‌گیرد. )

8-   در این مرحله بعد از ۴۸ ساعت پیام کوتاه مبنی بر صدور مجوز خروج از کشور برای شما ارسال می‌گردد.

9-   با در دست داشتن شناسنامه؛ کارت ملی؛ دو قطعه عکس رنگی و همچنین کپی تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی به صورت پشت و رو؛ به پلیس +10 مراجعه کنید.

معمولا بعد از دو هفته مشمولان فارغ التحصیل می‌توانند برای دریافت گذرنامه خود به پلیس +10 مراجعه کنند.

تصویر اثر انگشت در مراحل اخذ گذرنامه
ثبت نام آنلاین پاسپورت ایران 

شما می‌توانید برای صدور و تمدید پاسپورت غیر حضوری اقدام به ثبت نام آنلاین گذرنامه ایران کنید. جهت این ثبت نام با مراجعه به سایت و وارد کردن مشخصات مورد نیاز همچون نام و نام خانوادگی؛ تاریخ تولد؛ شماره شناسنامه و …. به ثبت می‌رسانید. لازم به ذکر است شماره موبایلی که در فرم ثبت می‌گردد باید متعلق به کدملی درخواست کننده گذرنامه باشد.  

صدور و تمدید پاسپورت در کرونا به صورت اینترنتی انجام می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال نود و نه با همه گیر شدن ویروس کرونا؛ تقاضا جهت اخذ گذرنامه بسیار کاهش داشت. اما با بهتر شدن شرایط؛ درخواست صدور و تمدید پاسپورت فوری افزایش یافته است. سریعترین راه گرفتن گذرنامه؛ مراجعه به دفاتر پلیس +10 و تکمیل مدارک مورد نیاز می‌باشد.

تمدید پاسپورت ایرانی در ایران 

لازم است جهت تمدید گذرنامه ایرانی در ایران قبل از این‌که مدت زمان اعتبار گذرنامه به اتمام برسد؛ برای تمدید آن اقدام کنید. معمولا گذرنامه‌ها دارای اعتبار پنج ساله می‌باشند. بهتر است زمانی‌که شش ماه از اعتبار پاسپورت باقی مانده است؛ جهت تمدید گذرنامه دست به کار شوید. مدت تمدید گذرنامه بین هفت تا ده روز به طول می‌انجامد.

چنان‌چه با تور عمان قصد سفر دارید و تاریخ انقضای پاسپورت شما رو به اتمام است؛ جهت تمدید آن به دفاتر پلیس +10 مراجعه کنید. با تکمیل شدن مدارکتان در مدت زمان کوتاهی گذرنامه شما آماده می‌گردد. شما می‌توانید با مراجعه به مجله گردشگری عمان۷۷۷ ؛ درباره دانستنی‌های سفر به عمان اطلاعات کاملی کسب کنید.  

6 دیدگاه در مورد “صدور و تمدید پاسپورت فوری

 1. هاشمی
  دی ۲۲, ۱۴۰۰
  پاسخ

  با درود
  مبلغ وثیقه خروج از کشور چقدر است؟

 2. شیوا
  دی ۲۲, ۱۴۰۰
  پاسخ

  آیا عکس پاسپورت با روسری رنگی امکان پذیر است؟

 3. shiva
  دی ۲۲, ۱۴۰۰
  پاسخ

  سلام مدارک لازم برای تمدید گذرنامه در خارج از کشور کدام است؟

 4. هاشمی
  دی ۲۲, ۱۴۰۰
  پاسخ

  با سلام تمدید پاسپورت مشمولین از چه راههای امکان پذیر است؟

 5. صادق
  دی ۲۲, ۱۴۰۰
  پاسخ

  تمدید پاسپورت غیر حضوری از چه راهی امکان پذیر است؟

 6. فرشاد
  دی ۲۲, ۱۴۰۰
  پاسخ

  سلام سریعترین راه تمدید گذرنامه کدام است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *