از قلعه های تازیخی عمان قلعه مطح است

با قلعه‌های عمان؛ و شگفتی‌های آن آشنا شوید

زمان مطالعه: 3 دقیقه

قلعه الرستاق،یکی از قلعه‌های تاریخی عمان

در سفر به عمان به غیر از جاهای دیدنی عمان همچون کاخ‌ها؛ خانه‌ها؛ مسجدها و هتل‌ها هر قسمتی را که نگاه کنید، قلعه‌های عمان جلوه زیبایی به کوه؛ دشت؛ بیابان؛ شن‌زار و ساحل داده‌اند. قلعه الرستاق یکی از قدیمی‌ترین قلعه‌های تاریخی عمان است که در دوره ساسانیان بنا شده است. معماری بسیار زیبا؛ تزئینات داخلی و قدمت قلعه الرستاق آن را به یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری این کشور تبدیل کرده است.

فاصله این قلعه تا مسقط پایتخت عمان تقریبا صد کیلومتر می‌باشد. با توجه به زیبایی و معماری خاص قلعه الرستاق؛ فاصله آن با مسقط سبب منصرف شدن گردشگران از رفتن به این قلعه قدیمی و تاریخی نمی‌شود.  بلکه سالانه گردشگران زیادی که علاقمند به آثار تاریخی و سبک معماری این قلعه‌ها هستند؛ در سفر به عمان از این قلعه‌ها دیدن می‌کنند.

قلعه تاریخی رستاق عمان
قلعه الرستاق عمان

قلعه مطرح عمان

یکی از قلعه‌هایی که در بلندی یک تپه قرار دارد و دارای برج‌های زیبا و دیوارهای پیچ در پیچ می‌باشد؛ قلعه مطرح است. در گذشته‌های دور این قلعه تاریخی وظیفه نگهداری جاده ارتباطی این بندر از بندرگاه مطرح تا شهر مسقط را به عهده داشته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در قرن شانزدهم این قلعه زیبا به دست پرتغالی‌ها ساخته شده است.

اما عده‌ای بر این نظر هستند که قبل از ورود پرتغالی‌ها به این مکان؛ قلعه وجود داشته است و پرتغالی‌ها فقط یک دیوار دفاعی و دو برج را به آن اضافه کرده‌اند. در آن زمان تجارت ادویه از بندر مطرح صورت می‌گرفت که پرتغالی‌ها بعد از گرفتن قلعه و بازسازی آن؛ خود تجارت ادویه را در دست گرفتند و آن را به تمام نقاط دنیا صادر می‌کردند. برای رفتن به این قلعه بیشتر از یک ساعت زمان لازم است.

از قلعه های تاریخی عمان قلعه مطرح است
قلعه مطرح عمان

قلعه برکا عمان

این قلعه یکی از دیگر قلعه‌های تاریخی عمان است که خرمای مرغوب آن زبانزد خاص و عام می‌باشد. قلعه برکا بین شهرهای مسقط و صحار قرار دارد. برای رفتن از مسقط به سمت این قلعه باید هشتاد کیلومتر مسیر را طی کنید. وظیفه این قلعه حفاظت از کشتی‌هایی بوده است که برای تجارت به برکا و همچنین الرستاق می‌آمدند. این قلعه دارای ساحل بسیار زیبا و سرسبزی می‌باشد.

قلعه بارکا عمان از قلعه های تاریخی عمان
قلعه بارکا عمان

یکی از دلایل مشهور شدن قلعه برکا وجود ساحل زیبای آن است که گاوهای زیادی در آن‌جا وجود دارند. در آن زمان برای ساخت قلعه‌ها از ساروج؛ سیمان و سنگ استفاده می‌کردند. یکی از دلایلی که این قلعه‌ها با قدمت فراوان همچنان پابرجا مانده‌اند؛ استفاده از این مصالح بوده است. دیوارهای قلعه برکا بسیار بلند است و برای حفاظت از کشتی‌ها در اطراف پشت بام توپ خانه‌هایی را قرار داده بودند.

قلعه الحزم عمان

این قلعه زیبا مانند دژی بزرگ در دشتی وسیع و پهناور بنا شده است. قلعه الحزم یکی از دیدنی‌ترین قلعه‌های تاریخی عمان می‌باشد و قدمت این قلعه سیصد سال است. نکته‌ای که برای گردشگران جذاب و آن‌ها را به این مکان می‌کشاند دروازه چوبی قلعه است. عده‌ای از کارشناسان بر این عقیده هستند که این دروازه را در سوراط ساخته‌اند و سیزده ساعت طول کشیده است تا دروازه به این محل برسانند.

نمای بیرونی قلعه الحزم عمان
قلعه الحزم عمان

از ویژگی‌های منحصر به فرد قلعه الحزم که سالانه گردشگران زیادی را برای دیدن آن‌ها به سمت این قلعه جذب می‌کند؛ می‌توان به چند سیاه چال معروف؛ یک تونل مخفی که به بیرون از قلعه راه دارد و همچنین کتیبه‌ای در درون قلعه که بر روی دیوار حک شده است؛ اشاره نمود. ساخته شدن هر کدام از اینها در قلعه دارای داستان‌های جذابی است.

هر قسمت از این قلعه دارای سرگذشت شنیدنی می‌باشد که با ورود به قلعه راهنماهای صوتی که تدارک دیده شده است را در اختیار شما قرار داده تا بشنوید. قلعه‌های عمان بی‌شمارند. شما می‌توانید در تور عمان همه این قلعه‌ها را از نزدیک ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *