موزه ملی عمان

موزه‌های عمان ، تجربه‌ای به بلندای تاریخ

زمان مطالعه: 5 دقیقه

احترام به میراث فرهنگی و تاریخ هر کشور نشان از قدمت فرهنگ و تمدن آن دارد. در بسیاری از کشورها از آثار تاریخی خود در موزه‌ها نگهداری می‌کنند. موزه‌های عمان در دوره‌های مختلف تاسیس گردیده‌است و به نوعی یکی از دستاوردهای این کشور به‌شمار می‌رود. جذابیت این موزه‌ها باعث شده‌است بسیاری از گردشگران تمایل داشته باشند از تمامی آن‌ها دیدن نمایند. موزه‌های عمان جزئی از جاذبه‌های گردشگری عمان به‌شمار می‌رود. با ما همراه شوید تا لذت دیدنی‌های مسقط را با یکدیگر تجربه کنیم.

شب زیبای شهر مسقط و بازدید از موزه ملی عمان
موزه ملی عمان

موزه ملی عمان

یکی از زیباترین و مجهزترین موزه‌های شهر مسقط موزه ملی عمان است. این موزه مرکز مهم جهت آشنایی و آموزش افراد از سنین کودکی تا بزرگسال می‌باشد. در قسمت « گالری کالکشنز » این موزه افراد را با مراحل مختلف نگهداری آثار تاریخی آشنا می‌سازد. بازدید کنندگان در این قسمت با چگونگی سنددار کردن آثار، بررسی اولیه و در نهایت مرمت و نگهداری آثار آشنا می‌شوند. « گالری رنسانس و گالری افلاج از دیدنی‌های این موزه به‌شمار می‌رود. در این موزه بیش از 7000 وسیله تاریخی وجود دارد و همین امر باعث شده‌است گردشگران از دیدن این موزه لذت ببرند. بازدید از این موزه برای افراد معلول و کودکان رایگان است. این موزه بزرگترین و وسیع‌ترین موزه در بین موزه‌های عمان می‌باشد.

موزه ملی عمان نمای درونی
موزه ملی عمان نمای داخلی

موزه بیت‌الزبیر

این موزه زیبا توسط یکی از خانواده‌های سلطنتی عمان که پیشینه‌ای سلطنتی دارند، ساخته شده‌است. ساختمان این موزه بسیار زیبا و سرای بیرونی آن با بزکوهی، قوچ و گوزن‌های رنگی که با چوب و الوار ساخته‌شده‌است، نمای جالبی به این موزه داده‌است. در این موزه بسیاری از صنایع دستی عمان و آثار هنری قدیمی نگهداری می‌شود. در این موزه فروشگاهی با انواع صنایع دستی وجود دارد که گردشگران جهت خرید سوغاتی از آن استفاده می‌کنند. این موزه به دلیل نظارت و ساخت توسط شخص به‌نوعی موزه‌ای شخصی در بین  موزه‌های عمان به‌حساب می‌آید.

نمای داخلی موزه بیت الزبیر عمان
موزه بیت الزبیر عمان

موزه دروازه مسقط

هدف از تاسیس موزه دروازه مسقط در بین موزه‌های عمان نشان دادن معماری و تاریخ کشور  عمان به جهانیان است. این موزه به شکل دو دروازه است که از دو طرف با پله به یکدیگر متصل می‌شوند. بلندی این دروازه باعث می‌گردد که گردشگران بتوانند زیبایی‌های شهر را ببینند و لذت ببرند. سیستم آبیاری افلاج که در کشور عمان بسیار مرسوم است از بالای این موزه قابل دیدن است. این نوع سیستم آبیاری به زمان‌های بسیار دور برمی‌گردد. این سیستم  با ساخت رودخانه‌های بسیار باریک با سنگ و ساروج آب قنات و منابع زیرزمینی به زمین‌های بالادست انتقال یافته‌است. این سیستم بسیار شگفت‌انگیز است. بعد از گذشت بیش از هزار سال همچنان این سیستم در کشور عمان فعال است.

موزه دروازه مسقط عمان هنگام سفر به این کشور
موزه دروازه مسقط عمان

موزه هنر مدرن

این موزه به نوعی خانه‌های قدیمی و محلی که از سال 1950 ساخته شده‌است را نشان می‌دهد. گردشگران جهت بازدید از این موزه با آداب و رسوم و فرهنگ مردم عمان آشنا می‌شوند. درختان نخل که نمادی از ایستادگی و مقاومت است زینت‌بخش حیاط این خانه‌های زیبا است. وجود قایق‌های چوبی موجود در سرای بیرونی جلوه‌ای خاص به این موزه داده‌است. در این بازدید شما می‌توانید از اتاق مخصوص عروس، اتاق زمستانی، و آشپزخانه آن دیدن نمایید. در این ساختمان نمایشگاه مد وجود دارد که دیدن آن خالی از لطف نیست. دربین موزه‌های عمان این موزه یکی از موزه‌های بومی به‌حساب می‌آید.

بازدید از موزه هنر مدرن عمان
موزه هنر مدرن عمان

موزه نیروهای مسلح عمان

این موزه در بین موزه‌های عمان به نوعی نظامی به‌حساب می‌آید. در این موزه همان‌طور که از اسمش مشخص است تاریخ نیروهای مسلح و جنگ‌های این کشور را به نمایش می‌گذارد. وجود لوازم و تجهیزات به‌جای مانده از زمان‌های بسیار دور از جذابیت‌های این موزه به‌شمار می‌رود. ارتش عمان در روابط بین‌المللی، جنگ‌ها و … که حضور داشته‌است در این موزه به معرض دید گردشگران قرار گرفته‌است.

 در تور عمان به بازدید از موزه نیروهای مسلح عمان می‌رویم
موزه نیروهای مسلح عمان

موزه عمان و فرانسه

روابط بین‌المللی کشور عمان و فرانسه باعث شده‌است که این موزه در در بین موزه‌های عمان به موزه ای تلفیقی با رونق چشمگیری روبرو گردد. در این موزه مدل‌های کشتی‌های فرانسوی وجود دارد. نقاشی‌های به‌جای مانده از سالیان دور، لباس‌های سنتی و … در این موزه به نمایش گذاشته شده‌است. سلطان قابوس این ساختمان قدیمی را به کنسولگری فرانسه هدیه داده‌بود. محوطه بیرونی این موزه بسیار زیبا است. ساختمانی سفید که اطراف آن را درختان و گل‌های زیبا پوشانده‌است.

نمای زیبا از موزه عمان و فرانسه
موزه عمان و فرانسه

موزه کودکان

این موزه گنبدی شکل موزه‌ای مدرن در بین موزه‌های عمان مشهور است. این موزه بسیار مهیج و جالب جهت خانواده‌هایی است که با کودکان و نوجوانان به کشور عمان سفر کرده‌اند. در این موزه ترکیب تکنولوژی و علم را می‌بینید. انیمیشن‌هایی که در این موزه نمایش داده‌می‌شود جذابیت خاصی برای کودکان و نوجوانان دارد. حکومت پادشاهی عمان با رسیدگی‌های مستمر باعث گردیده‌است این موزه‌ها در جایگاه ویژه‌ای قرار گیرد. حضور بازدیدکنندگان و گردشگران و جلب رضایت آنان باعث شده‌است شهر مسقط به قطب گردشگری کشور عمان تبدیل گردد. کارشناسان عمان۷۷۷ این افتخار را دارند که ضمن راهنمایی شما عزیزان لحظاتی بسیار مفرح و به‌یاد ماندنی را در تور عمان برایتان به ارمغان آورد.

معماری زیبای موزه کودکان عمان
موزه کودکان عمان

[yasr_visitor_votes size=”large”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *