کشور عمان، برخلاف تصورات عامه مردم، دیگر فقط آن کشور بیابانی و گرم و خشک سابق نیست؛ بلکه به یکی از کشورهای پرطرفدار برای سفر، زندگی و مهاجرت کاری تبدیل شده است. از این رو، اخیرا تور عمان نیز برای سفر به این کشور، در ایران متداول شده است. کیفیت زندگی و سیستم آموزشی این کشور در سطح کشورهای شیخ‌نشین حوزه خلیج فارس، همچون امارات، قرار دارد. عمان به لحاظ بازار کار و فرصت های شغلی برای افراد مهاجر، کشور مناسبی است. اما کار در عمان و اخذ ویزای کار این کشور ، به تحقیق در رابطه با شرایط و ضوابط لازم و مهم‌تر از همه، یادگیری و تسلط فرد به زبان‌های عربی و انگلیسی، نیازمند است. در این مطلب از مجموعه عمان۷۷۷، فرصت‌های اشتغال و کار در عمان را بررسی کرده‌ایم.

شرایط اخذ ویزای کاری عمان با عمان۷۷۷

کار در عمان و اخذ ویزای کار

امروزه مهاجرت به کشور عمان به چند روش مختلف امکان‌پذیر است. یکی از متداول‌ترین روش‌ها، مهاجرت کاری به عمان است. متقاضیان مهاجرت کاری در کشور عمان، پیش از هر نوع اقدامی باید گواهینامه NOC را دریافت کنند. این گواهینامه مدرکی دال بر این مساله است که کارفرمای فرد متقاضی و همین‌طور مقامات کشور عمان هیچ گونه ممانعتی از ورود او به کشور از نظر سیاسی و اقتصادی و موارد دیگر به‌عمل نمی‎آورند. از طریق مهاجرت کاری به عمان و دریافت یکی از سه نوع ویزای مخصوص به کار این کشور، می‌توان جواز اقامت کاری در عمان را دریافت کرد.

دریافت کارت اقامت از طریق ویزای کار عمان

هنگامی که ویزای کاری فرد متقاضی تایید شد، او باید در طول مدت کار، کارت اقامت برای اقامت قانونی در عمان را نیز دریافت کند. فرد مهاجر پس از ورود به عمان، باید ظرف ۳۰ روز برای گرفتن کارت اقامت به بخش وضعیت مدنی اداره پلیس سلطنتی عمان مراجعه کند. سپس او باید در یک مرکز خدمات پزشکی، آزمایش خون داده و انگشت‌نگاری را نیز انجام بدهد. پس از جمع‌آوری این داده‌ها، بخش وضعیت مدنی اداره پلیس، کارت اقامت را برای فرد متقاضی صادر می‌کند که اعتبار آن دو سال است.

شرایط کار در عمان برای ایرانیان

از مهم ترین شرایط کار در عمان و اخذ ویزای کاری این کشور برای ایرانیان، داشتن یک پیشنهاد شغلی یا جاب آفر از سوی یک کارفرما یا یک شرکت عمانی است. متقاضیان برای دریافت یک پیشنهاد شغلی، باید مدارک و رزومه خود را برای کارفرمایان ایمیل کنند. علاوه بر این، متقاضیان باید ضمن ذکر شرایط خود، این نکته را اثبات کنند که در زمینه کاری خود متخصص و ماهر هستند و از این طریق بتوانند کارفرمایان را متقاعد کنند که برای آن‌ها جاب آفر یا پیشنهاد کاری صادر کنند. کارفرمایان نیز باید از اداره کار و اداره پلیس کشور سلطنتی عمان تایید دعوتنامه شغلی را دریافت کرده تا بتوانند یک شخص غیر عمانی را استخدام کنند. سایر شرایط کار در عمان برای اتباع خارجی به شرح زیر است:

·         محدوده سنی بین ۲۱تا ۶۰ سال

·         یکسان بودن شغل و موقعیت با شغل مندرج در پروانه کار

·         نیاز به اخذ مجوزهای خاص برای برخی از ملیت‌ها

·         نیاز به دریافت گواهی پزشکی برای اتباع خارجی از کشورهای خاص

شرایط کار در عمان برای ایرانیان
اخذ ویزاهای کاری عمان

سه نوع ویزا برای مهاجرت کاری به عمان وجود دارند که عبارتند از ویزای کاری، سرمایه‌گذاری و کارآفرینی، و ویزای ثبت شرکت در عمان. با توجه به نوع ویزای کاری، زمان و پروسه‌ صدور آن‌ها تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. اما دریافت این ویزا به راحتی صورت نمی‌گیرد و متقاضیان در صورت نداشتن پیشنهاد شغلی از این کشور، موفق به اخذ ویزای کاری و مهاجرت کاری به عمان نمی‌شوند. بهتر است در ابتدا، فرد متقاضی انگیزه‌ی خود از سفر و یا مهاجرت به این کشور را مشخص کند؛ چرا که در جریان اخذ ویزا، احتمالا از او در این باره، سوال می‌شود. به طور کلی دریافت ویزاهای کاری عمان، ۲ الی ۱۱ ماه طول می‌کشد.

هزینه مهاجرت کاری به عمان

هزینه‌های مهاجرت کاری به عمان، معمولا در قالب هزینه‌های خدمات اخذ ویزای کاری، از جمله هزینه‌های مربوط به ترجمه رسمی مدارک به زبان‌های عربی و انگلیسی، تعریف می‌شود. البته این هزینه‌ها، هزینه‌هایی ثابت هستند. ممکن است با توجه به شرایط هر فرد، هزینه‌های شخصی مهاجرت به عمان متغیر باشند. اما هزینه ویزای کاری، معادل ۲۰ ریال عمان خواهد بود که هر ریال عمان معادل سه دلار است و از این نظر ریال عمان ارز گران قیمتی به‌شمار می‌آید. هزینه ویزای سرمایه‌گذاری، که از دیگر ویزاهای کاری محسوب می‌شود، در صورت اثبات سرمایه‌گذاری به مبلغ۵۰۰ هزار ریال عمان در این کشور، رایگان خواهد بود.

شرایط اشتغال در عمان

کشور سلطنتی عمان، برای جذب نیروی کار ماهر و متخصص، سیاستی مبنی بر جذب مهاجران خارجی به کشور خود را در پیش گرفته است تا افراد ماهر بتوانند به عمان، به‌صورت کاری مهاجرت کنند. بخش زیادی از درآمد قابل توجه این کشور، مدیون صنعت نفت فعال آن است.

از این رو، مشاغل مربوط به صنعت نفت و گاز، ساخت و ساز، خدمات آموزشی، حوزه‌های مختلف پزشکی و پیراپزشکی، جزو موقعیت‌های شغلی فوق‌العاده برای افرادی است که قصد مهاجرت کاری به عمان را دارند. در واقع برای مهندسان، متخصصین کامپیوتر، مدیران، مدرسین، به خصوص معلمان زبان، مشاغل پرطرفدار و دارای پرستیژ اجتماعی و با بازار کار عالی، فراوان هستند. مزایای کار و مهاجرت کاری به عمان عبارتند از:

·         داشتن حقوق بالا نسبت به کشورهایی که درآمدشان به دلار است

·         به مدرک زبان پیشرفته احتیاج ندارد

·         زندگی ساده‌تر به سبب شباهت زیاد فرهنگ دو کشور عمان و ایران

·         نرخ بیکاری نزدیک به صفر

شرایط اشتغال در عمان و اخذ ویزای کار این کشور
اخذ مجوز کار در عمان

اولین مرحله از پروسه استخدام اتباع خارجی، این است که کارفرما مجوز کار کارکنان خارجی را از وزارت نیروی انسانی عمان دریافت کند تا بتواند یک کارمند خارجی را استخدام کند. کارفرما فرم درخواست استخدام نیروی متخصص از اتباع خارجی را برای ارسال به ریاست تخصصی وزارت نیروی انسانی ارائه می‌دهد. دریافت مجوز کار برای کارفرما به این معناست که می‌تواند مهاجران را استخدام کند.

مدارک لازم برای ویزای کار عمان

برای مهاجرت کاری به عمان، دریافت ویزای کاری این کشور الزامی است. همان‌طور که گفته شد، برای ویزای کاری عمان، فرد متقاضی باید مبلغ ۲۰ ریال عمان را بپردازد. دریافت ویزای کاری منوط به داشتن پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای عمانی است و او باید درخواست ویزای کار برای متقاضی را به اداره مهاجرت پلیس سلطنتی عمان بفرستد.

علاوه بر این، مدارکی برای دریافت ویزای کاری عمان مورد نیاز هستند که عبارتند از:

·         یک کپی از گذرنامه متقاضی با حداقل شش ماه اعتبار

·         یک نسخه از پروانه کسب و کار صادر شده توسط وزارت نیروی انسانی برای هر فرم درخواست

·         دعوت نامه یا پیشنهاد شغلی از یک شرکت ثبت شده در عمان

·         گواهی پزشکی تایید شده توسط یک کلینیک معتبر برای کارمندان در برخی کشورها (ایران، هند، پاکستان، فیلیپین، بنگلادش و چندی از دیگر کشورها)

·         دو عکس گذرنامه‌ای جدید

·         هرگونه مدرک مربوط  مبنی بر داشتن صلاحیت یا تحصیلات مانند رزومه کاری و تحصیلی

مهاجرت به عمان از طریق تخصص

داشتن میزان جمعیت کم و طبعا کمبود کادر درمانی متخصص و همچنین افزایش تعداد بیمارستان‌ها، موجب شده تا دولت عمان به جذب نیروهای متخصص در رشته‌های مختلف وابسته به خدمات درمانی از جمله پزشکی، دندان‌پزشکی، مامایی، داروسازی و پرستاری بپردازد. افرادی که قصد مهاجرت کاری به عمان را دارند باید شرایطی مانند رزومه کاری عالی، تسلط مناسب به زبان انگلیسی (داشتن نمره آزمون آیلتس حداقل 5/5)، شرایط سنی مناسب، که برای پزشکان عمومی حداکثر ۴۵ سال و برای پزشکان متخصص حداکثر ۵۵ سال است و در آخر پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای عمانی را داشته باشند.

متقاضیان واجد شرایط، بعد از قبولی در آزمون پرومتریک و کسب نمره مطلوب حداقل ۶۰ از ۱۰۰، وارد مرحله ارزشیابی مدارک می‌شوند. در نهایت متقاضیان پذیرفته شده، باید در وزارت بهداشت عمان مصاحبه کنند. در صورت قبول شدن، افراد باید با کارفرما نیز مصاحبه داشته باشند تا بتوانند با قبولی در تمام آزمون‌ها و مصاحبه‌ها، ویزای کاری ۲ ساله را اخذ کنند.

مدارک لازم برای ویزای کار عمان

مهاجرت کاری به عمان؛ تضمین یک آینده‌ شغلی مناسب

در این مطلب شرایط، مدارک و نحوه مهاجرت کاری به عمان را با هم بررسی کردیم. این کشور به‌علت توسعه مداوم و جمعیت نسبتا کم، دارای موقعیت‌های شغلی مختلفی برای متقاضیان مهاجرت به این کشور است. در این میان، تخصص و مهارت حرف اول را در جذب متقاضیان کار می‌زنند. این کشور برای توسعه و آبادانی هر چه بیشتر خود، از میان متقاضیان، زبده‌ترین و کاربلدترین افراد را جذب می‌کند و به آن‌ها اقامت کاری می‌دهد.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت کاری به عمان، از طریق وب‌سایت عمان ۷۷۷ اقدام کنید. عمان۷۷۷ جامع‌ترین وب‌سایت گردشگری کشور عمان است. ما همچنین در این وب‌سایت، انواع اطلاعات درباره کشور عمان، اعم از راهنمای گردشگری، اماکن تفریحی، جدیدترین و آخرین قیمت‌های تور عمان و معرفی کارگزاران معتبر را قرار داده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *